Brzdy
Vaša bezpečnosť za volantom priamo súvisí s brzdami vášho vozidla.
Brzdový systém pozostávajúci z brzdových platničiek a kotúčov sa pri jazde opotrebováva v dôsledku vysokej početnosti používania.
Na zaistenie kvality brzdenia a zachovanie stavu kotúčov je nevyhnutné udržiavať brzdové platničky v dobrom stave. Ak by to tak nebolo, budete nútení ich častejšie vymieňať. Ak sú vaše brzdové kotúče alebo platničky opotrebované, zníži sa vaša bezpečnosť, pretože brzdový systém bude menej účinný.
Náš tip
Opotrebenie predných brzdových platničiek závisí od štýlu jazdy a typu trás, po ktorých sa pohybujete: spravidla trpia väčším opotrebením v mestských oblastiach.
Pre zaistenie vašej bezpečnosti však odporúčame nechať si ich skontrolovať každé 2 roky alebo približne pri prejdení 20 000 km.
Ľavá a pravá predná brzdová platnička musia byť vždy vymenené súčasne, aby bolo zaistené vyvážené rozloženie brzdného účinku. Ak pri brzdení počujete pískavý zvuk, môže to byť príznak opotrebených brzdových kotúčov.
Požiadajte našich technikov MOTRIO o radu a vyhľadajte najbližší servis MOTRIO.
Cestovanie motorovým vozidlom je vždy potenciálne nebezpečné. Riziká číhajú všade. Preto treba byť za volantom vždy obozretný, venovať jazde maximálnu pozornosť a dodržiavať pravidlá cestnej premávky. A tiež poznať najčastejšie príčiny dopravných nehôd.
OBSAH
Najčastejšie príčiny dopravných nehôd
- Telefonovanie pri šoférovaní
- Spánok za volantom
- Alkohol a iné návykové látky
- Vysoká rýchlosť
- Poveternostné podmienky
- Nebezpečný stav vozidla
Najčastejšie príčiny dopravných nehôd
Spoločným menovateľom väčšiny nehôd je rizikové správanie vodiča. Keď ho v sebe dokážete rozoznať, dokážete tým prípadným dopravným nehodám predísť.
Telefonovanie pri šoférovaní
Najčastejšou príčinou dopravnej nehody je u nás a na celom svete používanie mobilného telefónu. Je až príliš bežné vidieť vodičov, ktorí sa na obrazovku svojho mobilu sústredia viac ako na šoférovanie. Držia volant jednou rukou a namiesto premávky kontrolujú správy a lajky. Ohrozujú tak nielen ostatných, ale aj svoju peňaženku a vodičský preukaz. Používanie mobilu za volantom je totiž aj tvrdo pokutované a postihované udelením trestných bodov do bodového systému.
Pre predstavu, aký nebezpečný je tento zvyk: keď sa na diaľnici pri rýchlosti 130 km/h mrknete na 3 sekundy na telefón, je to rovnaké, ako by ste prešli 100 metrov poslepiačky.
Spánok za volantom
Jedným z najhorších nepriateľov motoristu je práve spánok. Prichádza nečakane a často s veľmi vážnymi následkami. Mnoho ľudí si sadá za volant nedostatočne odpočinutých alebo po ťažkom jedle a spôsobia tým každý deň mnoho dopravných nehôd. Preto si za volant sadajte vždy odpočinutí a pri prvých známkach únavy sa zastavte. V ceste pokračujte, až keď znovu naberiete sily.
Pri dlhých cestách robte pravidelné prestávky na odpočinok a na pretiahnutie tela.
Alkohol a iné návykové látky
Užívanie alkoholu a iných omamných látok, ktoré zhoršujú vnímanie reality, stále patrí medzi najčastejšie príčiny dopravných nehôd vrátane tých najzávažnejších. A to aj napriek tomu, že boli sprísnené pokuty a polícia vykonáva intenzívnejšie kontroly.
Vysoká rýchlosť
Prekračovanie rýchlostných limitov je všeobecne veľmi nebezpečné. Neprimerane rýchlo idúce vozidlo je ťažšie udržať pod kontrolou, máte menej času reagovať na prekážky a predlžuje sa vzdialenosť potrebná na zabrzdenie. A tiež pokuty za rýchlu jazdu nie sú práve malé.
Poveternostné podmienky
Počasie často nebýva priateľom motoristov, naopak, dokáže sa výraznou mierou podpísať na štatistikách vážnych autonehôd. Z tohto dôvodu môžu byť užitočné niektoré šikovné triky na údržbu. Hmla, dážď, silný vietor, sneh a zľadovatené cesty sú pre vodičov aj pasažierov vo vozidle potenciálne nebezpečné. Vyžadujú si maximálnu obozretnosť a sústredenie, pretože ich sprevádza zlá viditeľnosť, klzké vozovky a zhoršenie kontroly nad vozidlom. Ak vám počasie nedovoľuje bezpečne pokračovať v ceste, radšej sa zastavte.
Nebezpečný stav vozidla
Dopravné nehody sú často spôsobené nevyhovujúcim technickým stavom vozidla. Ojazdené pneumatiky, opotrebované brzdy, vymlátené tlmiče alebo skryté chyby predstavujú veľké nebezpečenstvo. Preto vždy dodržiavajte termíny pravidelnej údržby a len čo vzniknú pochybnosti o správnom fungovaní vozidla, kontaktujte servis a dohodnete si podrobnú kontrolu.
TIPY A TRIKY MOTRIO
Odporúčame vám vykonávať predpísanú pravidelnú údržbu. Budete tak mať vždy istotu, že vaše vozidlo je bezpečné a hospodárne, a postaráte sa aj o predĺženie jeho životnosti.
Servisy MOTRIO opravujú prakticky všetky osobné a ľahké úžitkové autá, s ktorými sa môžete na cestách stretnúť. V našich servisoch si kúpite aj značkový olej MOTRIO pre malé a ľahké úžitkové vozidlá s najnovšími generáciami naftových a benzínových motorov vrátane motorov vybavených filtrami pevných častíc a motorov so systémami priameho a nepriameho vstrekovania.
Dohodnite si schôdzku v najbližšom servise MOTRIO. Stačí len niekoľko kliknutí!